LOL - Rage Face Comics

wtorek, 15 października 2013

Różne sytuacje w krajach na terenie Mezopotamii.

Mezopotamia, zwana też Międzyrzeczem, dlatego że jest położona pomiędzy dwiema wielkimi rzekami: Eufratem i Tygrysem. Nad zatoką Perską, czyli w ich delcie utworzył się bardzo przyjazny dla życia ludzi obszar. Bardzo szybko został on zaludniony. Jednakże suchy, gorący klimat nie sprzyjał uprawom zbóż poza ujściem rzek, dlatego ludzie skupiali się tylko przy wybrzeżach. 
Jedną sytuacją społeczną w krajach położonych na terenie dawnej Mezopotamii, która w czasach dzisiejszych już nie występuje jest niewolnictwo. To grupa ludzi (niewolników), którzy są w posiadaniu zamożnych rodzin, piemion itd. albo instytucji np. państwo, mogących ich swobodnie kazać na ciężką pracę w kopalniach lub na polach. Niewolnicy rekrutowali się głównie z jeńców wojennych, dzieci sprzedanych w niewolę przez rodziców, osób porwanych w celu sprzedaży do niewoli. 
Struktura społeczna Mezopotamii byłą podzielona na pięć poziomów:
• Król
• Kapłan
• Urzędnik
• Kupcy i rzemieślnicy
• Chłopi (ewentualnie niewolnicy) 
W Mezopotamii panowało chrześcijaństwo. Prawie obca dla nas, Polaków, jest tradycja i historia chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu. 
Rolnictwo oraz hodowla bydła mogła przetrwać jedynie przy ujściach, wybrzeżach rzek. Przynosiła ona ludności duże zyski. Aby dobrze wykorzystywać wylewy Eufratu i Tygrysa, ludzie stworzyli system irygacyjny tzn. system kanałów nawadniających, pola powiązane były bezpośrednio z korytem rzeki. Uzyskiwano wtedy lepsze plony. Dzięki niemu można było uprawiać: proso, rośliny oleiste, len, jęczmień, palmy daktylowe oraz różnego rodzaju warzywa, które dzisiaj stosujemy w życiu codziennym. Wszystkie państwa jak Irak, Iran, Jordania, Syria, Arabia wymagały silnej władzy centralnej. Tak więc, król:
• Dowodził armią
• Wydawał wyroki w sądzie
• Wysłuchiwał sprawozdań urzędników miast należących do jego państwa
Możemy wyróżnić dwa konflikty:
Wojna sueska (1956-1958r.) - zwycięstwo dało władzę nad Kanałem Sueskim.
         Konflikt izraelsko-żydowski (1948-1949r.) - państwa członkowskie Ligi Arabskiej postanowiły zniszczyć nowo powstałe państwo żydowskie.
Językiem urzędowym w Iraku był język arabski. Można było się również spotkać z językiem kurdyjskim i tureckim. W Iranie posługiwano się językiem perskim.






                  Starożytny Egipt 

        Od III tysiąclecia p.n.e. w dolinie Nilu rozwijało się państwo Egipt. Ludzie żyli tam z upraw po obu stronach rzeki, które były użyźniane co roku regularnymi wylewami Nilu. Na początku istniały tam dwa organizmy państwowe – Egipt Dolny i Górny. Na początku III tysiąclecia p.n.e. doszło do podboju przeprowadzonego przez Egipt Górny w wyniku, którego oba państwa połączyły się w jedno.
W tym samym tysiącleciu wykształciła się kultura,religia i pismo. W okresie Starego Państwa absolutnym władcą był Faraon. Właśnie z tego okresu pochodzą największe piramidy (grobowce faraonów). W XXII w p.n.e. w maństwie panował kryzys- wystąpiły walki oraz niepokoje społeczne.
       W czasie Średniego Państwa Egipt prowadził handel z Mezopotamią, Cyprem i Lewantem. Państwo to upadło w XVII wieku p.n.e.
       Ponowne zjednoczenie Egiptu w XVI wieku p.n.e. dało początek Nowemu Państwu.
     Pismem starożytnych Egipcjan były hieroglify. Rozwój pisma starożytnych Egipcjan odzwierciedla dzieje cywilizacji egipskiej, a jego losy możemy prześledzić w oparciu o zachowane teksty, zabytki kultury starożytnego Egiptu. Najstarsze zachowane inskrypcje to głównie zapisy imion władców. System pisma hieroglificznego kształtował się za panowania trzech pierwszych dynastii, na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e.
     Rozwój architektury starożytnego Egiptu obejmuje okres od czwartego tysiąclecia p.n.e. do IV wieku naszej ery. Najważniejszymi dziełami architektury Starego Państwa były Sfinks i piramidy w Gizie. Sfinks to mityczne stworzenie (lew z ludzką głową) przedstawione za pomocą rzeźby, której zadanie było strzeżenie wejścia do piramidy. Sztuka była pomocą w utrwalaniu ustalonego porządku społecznego. Dziś jest źródłem do poznania historii Egiptu. Tematyką sztuki Starożytnego Egiptu był faraon, obrzędy religijne, życie pozagrobowe i bogowie.
      Pierwsze grobowce budowano w formie schodkowej, z których najbardziej okazała jest piramida schodkowa Dżesera ok. XXVII wieku p.n.e. Piramidy schodkowe zastąpiono piramidami w formie łamanej. Jedynym zachowanym przykładem jest piramida króla Snofru w Dahszur. Kolejne zachowane piramidy mają kształt ostrosłupa.



http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytny_Egipt

Mezopotamia 

           Mezopotamia inaczej " Międzyrzecze ", nazwa powstała od tego, że Mezopotamia, znajdowała się między dwoma rzekami: Tygrysem i Eufratem.
           W IV tysiącleciu p.n.e.pierwszą znaną
 cywilizacją w Mezopotamii byli Sumerowie. Na ternie Mezopotamii na przestrzeni lat mieszkali także Akadyjczycy, Asyryjczycy, Amoryci, Huryci, Kasyci, a także Chaldejczycy. Obecnie znajduje się ona na terenie Syrii, Iraku i Iranu. Tamtejsza cywilizacja rozwijała się m.in. po przez utrzymywanie kontaktów handlowych z innymi cywilizacjami,wykorzystywanie regularnych wylewów rzek do nawadniania pól itd. Wraz z rozwojem cywilizacji, ludzie z prehistorii zaczęli coraz bardziej zaczęli upodabniać się w swoich zachowaniach do nas. Z biegiem czasu ludzie poczęli hodowlę zwierząt, uprawę roli itd, wraz z czym powstały nowe wynalazki. 
            Sztuka i architektura starożytnej Mezopotamii była podzielona na kilka rodzajów:

- Sztuka i architektura Sumeryjska: 
Każde miasto sumeryjskie miało swojego patrona, który opiekował się jego mieszkańcami (podobnie jak w star. Grecji). W zamian za opiekę ludzie budowali dla bóstwa świątynie, tzw. zigguraty – wysokie (żeby być jak najbliżej Boga), wznoszone z wypalanej cegły (nietrwały materiał dlatego zachowało się tylko kilka zigguratów)budowla tarasowa, schodkowa. Świątynia wznosiła się na samej górze Zigguratu, prowadziły do niej schody łączące również różne tarasy, w świątyni mógł przebywać tylko kapłan.

- Sztuka Akadyjska : 
 stała się w tym czasie narzędziem propagandowym. Sargon szanował religię sumeryjską ale przedkładał nad nią politykę, zastąpił język sumeryjski akadyjskim i doprowadził do zaniku kultury Sumerów.

- Sztuka Asyryjska : przedstawiała ona, wysławiała głównie władców w celu odstraszenia lub zastraszenia wrogów. Jest to głównie sztuka wojenna i przedstawiająca polowania. Każdy kolejny władca asyryjski budował większy pałac niż jego poprzednik, dzięki czemu pokazywał swoją potęgę.


Odkrycia:
- pismo klinowe
rozbudowany system irygacyjny- stworzyli podstawy astronomii, matematyki, geometrii, medycyny
- opracowali kalendarz
- powstanie i rozwój pisma
- stworzyli literaturę
- zbiory praw
- koło garncarskie
- rozwinęli metalurgię
- budowle tzw. zikkuraty
- wprowadzili jednostkę wagi i długości
- reforma armii
- wróżbiarstwo
- budowa murów obronnych i bram
- cegła
- nauczyli się wytapiać szkoło
- sklepienia łukowe
- system nawadniający
- zapoczątkowali rozwój geografii, botaniki zoologii
- rozwinęli budownictwo
- pierwiastkowanie i potęgowanie w matematyce
- czary
- uroki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytno%C5%9B%C4%87
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuka_staro%C5%BCytnej_Mezopotamii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mezopotamia\
http://www.historyksztuki.pl/sztuka-starozynej-mezopotamii-i-egiptu/

niedziela, 6 października 2013

Egipt dawniej i dziś.

Egipt
Dawniej
Dziś
System polityczny
Całkowita władza faraona. 
Republika prezydencka z systemem wielopartyjnym.
System społeczny
Hierarchia. Na szczycie był faraon, za nim kolejno: nomarchowie, kapłani i niżsi urzędnicy. Na samym dole byli niewolnicy i chłopi. 
Państwo demokratyczne. Kobiety mają prawo głosu.
Religia
Religia politeistyczna. Według starożytnych Egipcjan każda dziedzina życia miała swoje bóstwo opiekuńcze.
Islam.
Pozycja ekonomiczna
Mocarstwo
PKB całkowite-  256,7 mld
Nazwy konfliktów
-bitwa pod Awaris
-bitwa pod Megiddo
-bitwa pod Kadesz
-Zdobycie Dapur przez Egipcjan
-Bitwa morska w delcie Nilu
-Bitwa nad Wielkim Jeziorem Gorzkim
-bitwa pod Altaku
-Zdobycie Teb przez Asyryjczyków
Niedawno odbyły się antyrządowe protesty o charakterze politycznym przeciwko ogłoszonym dekretom z 22 listopada 2012 zwiększającym władzę prezydenta Muhammada Mursiego. Demonstranci wyrażali swój sprzeciw na ulicach przeciwko władzy Muhammada Mursiego, rządom islamistów, którzy przyjęli kontrowersyjny projekt konstytucji.
Język *
Pisali hieroglifami. Używali języka egipskiego.
Arabski.
Zmiany się wzięły głównie z przebiegu historii (np. wojny), zmiany religii (miało to wpływ na to, że nie uważało się już faraona za Boga) i wielu innych rzeczy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustr%C3%B3j_polityczny_Egiptu



Mezopotamia dawniej i dziś

                
Dawnej
Dziś
System polityczny
Rządzili królowie i kapłani
Rządzi prezydent
System społeczny
1.Król,
2.Kapłani,
3.Urzędnicy,
4.Kupcy i rzemieślnicy,
5.Chłopi,
(wszyscy rządzili się kodeksem Hammurabiego)
System demokratyczny
Religia
Religia Mezopotamii z uwagi na złożone podłoże etniczne, nigdy nie była jednolita. Jednakże w zasadniczym zrębie ukształtowali ją Sumerowie, których wierzenia z kolei były odbiciem pierwotnych kultów sił przyrody i płodności, społeczeństw prehistorycznych. Kulty mezopotamskie wywodzące się z religii sumeryjskiej wywodziły genealogię swoich licznych bogów od tzw. czterech bogów stworzycieli, którzy byli protoplastami całej reszty panteonu i cieszyli się największym autorytetem, do którego odwoływali się pozostali bogowie.
Głownie Islam
Pozycja ekonomiczna
Mocarstwo
PKB
Nazwy konfliktów
Bitwa pod Firaz
Bitwa pod Carrahae
Bitwa pod Bagdadem
Wojna domowa,
Zamachy,
Język
Język sumeryjski
W liturgii posługuje się rytem antiocheńskim i językiem syryjskim, w życiu codziennym - arabskim.